A sclerosis multiplex a központi idegrendszer immunmediált gyulladásos demielinizációs betegsége. Az SM klinikai lefolyását vagy a betegség progresszív lefolyását relapszusos-remittáló lefolyás jellemezheti. Világszerte körülbelül 2 millió sclerosis multiplex beteg él, és ez a fiatal felnőttek tartós rokkantságának leggyakoribb oka a traumás agysérüléseket kizárva.
Az SM kóros károsodása magában foglalja a gyulladásos demielinizációt, a gliózist és a szklerotikus plakkok képződését. Az SM idegi degenerációt és primáris axonkárosodást is okozhat, ami az agy szürkeállományának károsodásában nyilvánul meg.
A sclerosis multiplex előfordulása genetikai hajlam és környezeti tényezők kölcsönhatásának eredménye:
vírusfertőzések molekuláris mimikri, a környezetszennyeződés, a túl gyakori védőoltások, a genetikailag módosított élelmiszerek és műtéti traumák.
A sclerosis multiplex korai jelei:
Az SM egyik első jele a látászavar, az úgynevezett optikai neuritis.
Tünetek, amelyek az SM kezdeti szakaszában előfordulhatnak:
A felnőttek a harmincas, negyvenes és ötvenes éveikben szenvednek szklerózis multiplexben. Sokan évekkel a diagnózis felállítása előtt tapasztalják az első tüneteket.
A neurológus tudja pontosan diagnosztizálni az SM-et. Amennyiben háziorvosa úgy gondolja, hogy tünetei további vizsgálatot igényelnek, szakorvoshoz irányítja.