A vitiligo a bőr foltokban történő elszintelenedése, amely akkor történik, amikor a melanociták, a bőr festékanyag termelésért felelős sejtek elhalnak. A vitiligo a test bármely részét érintheti, kortól és nemtől eltekintve mindenkinél előfordulhat.
A lakosság körülbelül 1%-át érinti, a lefolyása nem előrelátható-lehet lassú vagy gyors.
A vitiligo autoimmun betegség, amelyben az ember immunrendszere tévedésből megtámadja saját testét, jelen esetben a melanocitákat. Úgy tűnik, hogy a vitiligóban szenvedő emberek melanocitái nem képesek megbirkózni az antioxidánsok és a káros szabad gyökök egyensúlyának felbomlásával a szervezetben, ami sejtkárosodáshoz és sejthalálhoz vezet.
Kezelési lehetőségek:
-fényterápiás UVB fénnyel. Ehhez a kezeléshez a depigmentált bőrt hetente többször UVB fénynek tesszük ki, akár a klinikán, akár otthon.A fényterápiát gyakran a bőrön alkalmazott helyi gyógyszerekkel kombinálva alkalmazzák.
-helyi kezelések közé tartoznak a helyi szteroidok, helyi kalcineurin-gátlók (például takrolimusz vagy pimekrolimusz) vagy helyi D-vitamin analógok (például kalcipotriol) és JAK-gátlók.*A JAK-gátló tofacitinib és a JAK-gátló ruxolitinib csökkenti a gyulladást okozó vegyi anyagok szintjét, amelyek elősegítik a betegség progresszióját a melanociták újranövekedésének serkentésével.
-Az orális és helyi JAK-gátlók javíthatják a vitiligo-t.
-Melagenin Plus az emberi méhlepény alkoholos kivonata, olyan gyógyszerészeti termék, amely fokozza a melanociták szaporodását és a melanin termelését.
-A vérlemezkékben gazdag plazma-PRP kezelés kisebb, lokalizált felületeken igérhet javulást.
Szerző: Dr Lasinger Laura Bőrgyógyász szakorvos