A Pikkelysömör és az Új generációs biológia gyógyszerek
Ha a pikkelysömör egyéb kezelései módszerei a nem elég hatásosak, orvosa javasolhat olyan gyógyszert, amely a pszoriázis hatásmechanizmusát gátolja. A biológiai anyagot subkután alkalmazzák. A legtöbbnél az orvos vagy a nővér megmutatja, hogyan kell csinálni, majd otthon beadja magának. Egyeseket intravénásan adnak be a klinikán. A kutatók folyton új biológiai anyagokat tesztelnek. Számos más betegség kezelésére alkalmazzák már Őket.
Lehet-e Ön jelölt biológiai terápiára?
Ez attól függ hogy a Bőrének mekkora részét fedi a pikkelysömör. Az orvosok gyakran alkalmaznak biológiai gyógyszereket közepesen súlyos vagy súlyos pikkelysömörben szenvedő betegeknél.A mérsékelt pikkelysömör azt jelenti, hogy testének 3-10%-át vörös, pikkelyes foltok borítják.
A súlyos pikkelysömör azt jelenti, hogy testének több mint 10%-a borított. Figyelembe kell venni azt is hogy Mennyire befolyásolja a pikkelysömör az Ön életét.
Az egészségi állapota pedig a döntő a biológiai kezelés megkezdésénél.
Az orvos alaposan megvizsgálja az Ön általános egészségi állapotát. A biológiai gyógyszerek nem biztos, hogy a legjobbak bizonyos emberek számára.
A biológiai gyógyszerek bizonyos, remisszióban lévő krónikus betegségek kiújulását idézhetik elő. Ezen túlmenően, mivel a biológiai anyagok megváltoztatják az immunrendszert, növelhetik a fertőzések valószínűségét.
Hogyan működnek a biológiai gyógyszerek a pikkelysömörnél?
Akár direkt biológiai gyógyszerrel kezdi, akár más terápiák kipróbálása után fordul valamelyikhez, jelentős eredményeket kell látnia.
Ezek a biológiai gyógyszerek az immunrendszer egy meghatározott részét célozzák, blokkolnak bizonyos sejteket vagy fehérjéket, amelyek szerepet játszanak a pikkelysömör kialakulásában. Igy enyhitik a gyulladást, viszont csökkenthetik a szervezet ellenállóképességét is.
A gyengébb immunrendszer hajlamossá teheti a fertőzésekkel vagy betegségekkel szemben. Önnek követnie kell orvosa utasításait minden kezelés során és rendszeres ellenőrzésre kell járnia, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a kezelés továbbra is működik. A gyógyszerek szedése közben ha például lázat, hidegrázást, fáradtságot vagy fájdalmat észlelne, azonnal tájékoztatnia kell kezelőorvosát.
A korszerű biológiai eszközök:
1.Abatacept (Orencia)
Pszoriatikus ízületi gyulladásra javasolt. Megkaphatja előretöltött tollban vagy autoinjektorban, és hetente egyszer beadható.
2.Adalimumab (Humira)
Plakkos pikkelysömör és pszoriázisos ízületi gyulladás az indikáció.Minden második héten alkamazandó.
3.Brodalumab (Siliq)
Plakkos pikkelysömörnél irják ki.
Ez a gyógyszer előretöltött fecskendőben kerül forgalomba, és heti egy injekciót kap 3 héten keresztül. Utána minden második héten vesz fel egyet.
4.Certolizumab(Cimzia)
Psoriasis és psoriatikus ízületi gyulladásra javasolják.
Előretöltött fecskendőben kerül forgalomba. Két injekciót ad be magának az első napon, majd 2 héttel később, majd 2 héttel azután. Ezután választhat egy adag 2 hetente, vagy két adag 4 hetente között.
5.Etanercept (Enbrel)
Plakkos pikkelysömör és pszoriázisos ízületi gyulladás az javallata.
Hetente kétszer kell beadni 3 hónapig. Ezt követően megy a heti egy szúrás.
6.Golimumab (Simponi)
Psoriatikus ízületi gyulladásnál írjuk ki.
Előretöltött fecskendőben vagy automatikus injektorban (toll) kapható. Három kezdő injekció után 4 hetente be kell adnia.
7. Ixekizumab
Plakkos pikkelysömör és pszoriázisos ízületi gyulladásra hat.
Ezt az injekciót 12 héten keresztül 2 hetente kell beadni, majd ezt követően 4 hetente egyszer.)
8. Secukinumab
Plakkos pikkelysömör és pszoriázisos ízületi gyulladásnál adjuk.
Hetente egy adag 5 héten keresztül, majd ezt követően havonta egyszer.
9.Ustekinumab (Stelara)
Plakkos pikkelysömör és pszoriázisos ízületi gyulladásra vehető fel.Az első beadás után 4 héttel későb újabb dózist kap. Ezután 12 hetente vesz fel egyet.
A pikkelysömör egy nem fertőző autoimmun genetikai betegség.
Nem lehet megelőzni sem kigyógyítani.