Egyes vesekövek olyan kicsik, mint egy homokszem. Mások akkorák, mint egy kavics. Minél nagyobb a kő, annál kifejezettebbek a tünetek:
- erős fájdalom a derék mindkét oldalán
- homályosabb fájdalom vagy hasi fájdalom, amely nem múlik el
- vér a vizeletben
- hányinger vagy hányás
- láz és hidegrázás
- rossz szagú vagy zavarosnak tűnő vizelet
A vesekő akkor kezd fájni, ha irritációt vagy elzáródást okoz.
Ez gyorsan nagyon intenzív fájdalommá fejlődik.
A legtöbb esetben a vesekövek szövetkárosodás nélkül eltávoznak. Ilyenkor a fájdalomcsillapító elegendő kezelés. Súlyos esetekben a műtétre lehet szükség.
Becslések szerint minden tizedik embernek élete során valamikor veseköve lesz. Más betegségek, mint például a magas vérnyomás, a cukorbetegség és az elhízás, növelhetik a vesekő kialakulásának kockázatát.
A vesekő egy kemény tárgy, amely a vizeletben lévő vegyi anyagokból alakul ki.
A vesekőnek négy típusa van: kalcium-oxalát, húgysav, struvit és cisztin. A vesekövek litotripsziával, uteroszkópiával, perkután nephrolithotómiával vagy nephrolithotripsiával kezelhetők.
A vizeletben különféle salakanyagok oldódnak fel. Ha túl sok hulladék van túl kevés folyadékban, kristályok kezdenek képződni. A kristályok más elemeket vonzanak magukhoz, és szilárd anyagot képeznek, amely fokozatosan nagyobbodik, hacsak a vizelettel ki nem ürül a szervezetből.
Általában ezeket a vegyi anyagokat a szervezet fő laboratóriuma – a vesék – választják ki a vizeleten keresztül. A legtöbb ember számára elegendő a több folyadék bevitele arra hogy ezek kitisztuljanak, vagy a vizeletben lévő egyéb vegyületek megakadályozzák a kövek képződését. A kő kialakulása után a vesében maradhat, vagy a húgyúti úton az ureterbe juthat. Néha az apró kövek a vizelettel ürülnek ki a szervezetből anélkül, hogy jelentősebb fájdalmat okoznának. A beágyazódott kövek a vizelet elakadását okozhatják a vesékben, a húgyvezetékekben, a hólyagban vagy a húgycsőben, ami erős fájdalmat vált ki.
Szerző: Dr Pejin Aleksandar Urológus