Bipoláris affektív zavar a hangulatzavarok csoportjába tartozik, melynek fő jellemzője az érzelmek sérülése, és ennek következtében a többi emberi szféra zavara.
Az fokozott és a jó hangulat váltakozó fázisai, megnövekedett önbizalommal és hiperaktivitással , másrészt az indokolatlan szomorúság, örömvesztés, energiahiány és fáradtság , valamint
a fázisok közötti felépülés jellemzik a borderline megbetegedést.
Vegyes formák is létezhetnek, amikor a mánia és a depresszió tünetei ugyanabban az epizódusban jelentkeznek, ahol a hangulati ingadozások több órán át is eltarthatnak.
Egyes esetekben a betegek elvesztik kapcsolatukat a valósággal, és a viselkedés kritikátlanná válik. A környezet furcsának, bizarrnak tartja ezt a viselkedést, , felismeri hogy valami történik, míg egyes esetekben az egyénre jellemző gyakori viselkedéseként fogadja el.
Ha nem kezelik, a szakaszok akár 6 hónapig is eltarthatnak.
A genetika jelentős szerepet játszik a rendellenesség megnyilvánulásában.
Bármely életkorban előfordul, de leggyakrabban a húszas években.
A borderline affektív zavarban szenvedők gyakran használnak pszichoaktív szereleket így egyszerre jelentkezhetnek bizonyos szorongásos zavarok vagy akár öngyilkossági szándek.
Amikor a hangulatról beszélünk, kihangsúlyozzuk hogy normális, hogy minden embernek ingadozó érzelmei is vannak. Ezért óvatosnak kell lenni egy szokványos állapot és jellem -amelyre részben és időnként mindannyiunk hajlamosak vagyunk-pszichiátriai megnevezésekor.
A BAZ diagnosztizálásához az szükséges, hogy a személy legalább egyszer átélje az eufória vagy fokozott öröm fázisát, amelynek a depressziós fázison túlmenően egy bizonyos ideig kell tartania.
Idővel a depresszió fázisai gyakoribbá válnak és tovább tartanak, és az epizódok felépülése után hajlamosak kiújulni, ezért a betegek néha szeretik azt mondani, hogy a mániás fázis jobban megfelel nekik, mert "vidámak" közben-a depressziós szakasz a “fájdalmas, nehéz, reménytelen”.
A borderline személyiségzavarnak, ciklotímiának, ADHD-nek is megvan a BAZ spektruma, ezért érdemes odafigyelni az egyes rendellenességekre jellemző különbségekre és hasonlóságokra.
A kezelést
Pszichiátriai gyógyszerekkel és pszichoterápiával együtt végzik. A kezelés összetett lehet, ezért nem szabad laikus módon megközelíteni a problémát pszichiáterrel való konzultáció nélkül. A legjobb eredményt a kombinált terápia adja.
Szerző: Dr Takács Tamás, Pszichiáter szakorvos