A lakosság nagy része valami módon reagál a szúnyogcsípésre, valaki kevésbé, másoknál viszont kifejezett allergiás folyamat zajlik le csalánkiütés formàjában.
Azok az egyének vannak veszélyeztetve akik gyakrabban tartózkodnak olyan helyeken ahol általában sok szúnyog van, tavak, mocsarak mellett, a természetben, erdőben, kertekben, nyitott sportpályakon, vagy akár a lakásokban, garázsban, pincében és raktárakban ahova napközben behúzódnak a szúnyogok. A szúnyogok nem mindenkit csípnek egyformán, és nem is vagyunk rájuk egyformàn érzékenyek, viszont érdemes ellenük magunkat megvédeni.
A szúrás helyén apró, piros és viszkető göbcse alakul ki amely több helyen is megjelenhet csalánkiütés formájában.
Az allergiás reakció generalizált urtikária, amely intenzív viszketéssel jár és a csalánkiütés kiterjed a testfelület nagy részére. Az anfilaktikus sokk ritka jelenség ez esetekben, de súlyos állapot amikor bekövetkezik.
A mi vidékünkön a szúnyogok nem terjesztenek veszélyes kórokozókat, mégis egy évben a nyugati-Nílus vírus jelenlétét nálunk is regisztrálták.
Fontos megemlíteni hogy sok más apró rovar , pók is megcsíphet bennünket és hasonló elvàltozást vàlthatnak ki a bőrünkön mint a szúnyogok. Háziállataink számára a szúnyogok súlyos megbetegedések kórokozóit hordozhatják.
A szúnyogcsípés megelőzése
*Redszeresen használjunk szúnyogirtó sprayeket, krémeket
*A természetes hatóanyag alapú szúnyogcsípés elleni karperec nagyon praktikus lehet a gyermekek és felnőttek részére egyaránt
Hosszú ujjú felső és hosszúszárú nadrág viselése estefelé amikor a szabadban tartózkodunk
Szúnyogháló felszerelése ablakokra, ajtókra
Szúnyogírtás permetszerekkel
Mit tegyünk a szúnyogcsípés után?
*gyenge kortikoszteroidtartalmú kenőcs aplikációja
*viszketéscsökkentö krémek alkalmazása
*jegelés
*antihisztaminikum jellegű gyógyszerek szedése
*kifejezett allergiás reakció esetén azonnal forduljanak dermatológushoz
Szerző : Dr Laura Lasinger, Bőrgyógyász szakorvos